Victron Blue Smart IP22 12v 15a 1-Bank 120v Charger #BPC121545102
SKU: VCE-BPC121545102
UPC: 8719076050582
Category: Battery Chargers
More about this item
Victron Energy BPC121545102 Battery Chargers
Blue Smart IP22 12VDC 15A 1 Bank 120V Charger - Dry Mount
Bluetooth Smart
High efficiency
Adaptive 6-stage charge algorithm: test - bulk – absorption - recondition – float – storage
Storage Mode: less maintenance and aging when the battery is not in use
The storage mode kicks in whenever the battery has not been subjected to discharge during 24 hours. In the storage mode float voltage is reduced to 2,2V/cell (13,2V for a 12V battery) to minimize gassing and corrosion of the positive plates. Once a week the voltage is raised back to the absorption level to ‘equalize’ the battery. This feature prevents stratification of the electrolyte and sulfation, a major cause of early battery failure.
Also charges Li-ion batteries
Li-ion batteries are charged with a simple bulk – absorption – float algorithm.
Fully discharged battery recovery function
NIGHT and LOW setting
Protected against overheating
Eleven LEDs for status indication
Charge algorithm: TEST / BULK / ABSORPTION / RECONDITION / FLOAT / STORAGE / READY. MODE button to set: NORMAL (14,4V) / HIGH (14,7V) / RECONDITION / LI-ION.