HEISE LED Lighting Systems Qualifies for Free Shipping Heise Infinite Series 50" RGB Backlite Dualrow Bar #HE-INFIN50
Heise Infinite Series 50" RGB Backlite Dualrow Bar #HE-INFIN50
SKU: HLS-HE-INFIN50
UPC: 086429368440
Category: Light Bars
More about this item
HEISE LED Lighting Systems HE-INFIN50 Light Bars
Infinite Series 50" RGB Backlite Dualrow Bar - 24 LED
Specifications:
  • Input Voltage: 10-30V DC
  • Wattage: 144W
  • Raw Lumens: 17100
  • LUX @ 10M: 2350
  • Color Temperature: 6000K
  • Beam Pattern: Spot(8°)
Construction:
  • Housing Material: Die–cast Aluminum Housing
  • Housing Color: Black
  • Lens Material: PC
  • Mounting Bracket: Die–cast Aluminum
  • Hole Dimensions: Brackets turned inward - 49.25"
  • Brackets turned outward - 51.5"
  • Mounting Bolt Drill - .25"
  • Height of Light Bar Itself: 4.8"
  • Depth of Light Bar Itself: 3.50"
  • Electronics: Integrated-Epoxy Encapsulated
  • Hardware: Stainless 316
Operation:
  • Operating Temperature: -40°C to +60°C
  • Current Consumption: 14.3 amps @ 13.8 volts
  • IP Rating: IP67
  • Protections: Reverse Polarity
Specifications:
Beam Pattern = NONE
Housing = Black
Length (Inches) = 50"