Garmin 010-N1741-03 Chartplotters
Garmin GPSMAP® 1242xsv 12-inch Chartplotter/Sonar Combo Is All-in-1 Solution -Remanufactured
Model: 010-N1741-03
UPC: 753759175511
- 12-inch color display with keypad interface and multifunction control knob
- Preloaded BlueChart® g3 charts and LakeVü g3 maps
- High-sensitivity internal 10 Hz GPS and GLONASS receiver
- Fully network capable for Garmin Marine Network and NMEA 2000® connectivity plus NMEA 0183 support
Experience an advanced all-in-one solution with our 12" GPSMAP 1242xsv keyed combo. It has built-in support for Garmin CHIRP sonar and CHIRP ClearVü and CHIRP SideVü sonars. It also has built-in support for Panoptix™ all-seeing sonar and premium Garmin sonar modules (transducers sold separately). Features include a large, bright screen coupled with a quick and easy-to-use keypad interface with user-programmable keys and a multifunction control knob.
Right out of the box, you have access to some amazing sonar capabilities; all you have to add are transducers. GPSMAP 1242xsv comes with built-in Garmin 1 kW CHIRP sonar along with CHIRP ClearVü and CHIRP SideVü scanning sonars. It even supports Panoptix all-seeing sonar, premium Garmin sonar modules and a wide range of transducers (sold separately).
Fast, responsive built-in 10 Hz GPS and GLONASS refreshes your position and heading 10 times each second to make your movement on the screen more fluid. It makes dropping up to 5,000 accurate waypoints — and finding your way back to them — quick and easy.
Specifications
| Performance and Physical |
| Dimensions |
14.1" x 8.9" x 2.7" (35.8 x 22.6 x 6.9 cm) |
| Display size |
10.3" x 6.4" (26.2 x 16.3 cm) |
| Display resolution |
1280 x 800 |
| Display type |
WXGA display |
| Weight |
5.2 lbs |
| Water rating |
IPX7 |
| Power consumption |
Max power usage at 10 Vdc: 34.8 W |
| Antenna |
Internal or external over NMEA 2000 |
| Mounting options |
Bail or flush |
| Receiver |
10 Hz high-sensitivity |
| Garmin Marine Network™ ports |
2 |
| Preloaded maps |
BlueChart® g3 (coastal maps) and LakeVü g3 (inland maps) |
| Accepts data cards |
2 SD™ cards |
| Waypoints |
| Routes |
100 |
| Track log |
50,000 points; 50 saved tracks |
| Tide tables |
Yes |
| Garmin Radar compatible |
Yes |
| Garmin Sonar compatible |
Yes (built-in) |
| Garmin SmartMode compatible (customizable monitor presets) |
| Supports AIS (tracks target ships position) |
| Supports DSC (displays position data from DSC-capable VHF radio) |
| Garmin Meteor™ Audio System compatible |
| Supports FUSION-Link™ compatible radios |
| GSD™ Black Box sonar support |
| GCV™ Black Box sonar support |
| ActiveCaptain compatible |
| Garmin Helm compatible |
| GRID™ (Garmin Remote Input Device) compatible |
| Wireless remote compatible |
| Dual-frequency (50/200 kHz) sonar capable |
| Dual-beam (77/200 kHz) sonar capable |
| Transmit power |
1 kW traditional; 1 kW CHIRP |
| CHIRP sonar technology |
Yes (Built-in) |
| ClearVü |
Yes with CHIRP (built-in) |
| SideVü |
Yes with CHIRP (built-in) |
| Maximum depth |
5,000 ft at 1kW (depth capacity is dependent on water bottom type and other water conditions) |