Brand: Garmin
SKU: GAR-010-02879-01/LIVESCOPE
Category: Chartplotters
More about this item
Garmin 010-02879-01/LIVESCOPE Chartplotters
Garmin ECHOMAP™ Ultra 2 102sv 10" Chartplotters with GT56UHD-TM Transducer LiveScope Plus bundle
Model: 010-02879-01/LIVESCOPE Plus
  • SUPPORTS LIVESCOPE™ SONAR1 AND MORE
  • WIRELESSLY NETWORK; SHARE SONAR, WAYPOINTS AND ROUTES2
  • CAPTURE SCREEN RECORDINGS TO SHARE FISH CATCHES
  • MULTI-BAND GPS FOR IMPROVED POSITION ACCURACY
Specifications
General
DIMENSION 11.6" x 7.7" x 3.9" (29.5 x 19.5 x 9.8 cm)
WEIGHT 4.0 lbs (1.8 kg)
WATERPROOF IPX7
TOUCHSCREEN Yes
DISPLAY TYPE WXGA, IPS
DISPLAY SIZE 8.5" x 5.4"; 10" diagonal (21.7 x 13.6 cm; 25.4 cm diagonal)
DISPLAY RESOLUTION 1280 x 800 pixels
MOUNTING OPTIONS Bail or flush
INPUT Touchscreen with Keyed Assist
Maps & Memory
ACCEPTS DATA CARDS 2 microSD cards
WAYPOINTS 5000
TRACK POINTS 50,000
TRACKS 50 saved tracks
NAVIGATION ROUTES 100
Sensors
GPS Yes
GLONASS Yes
GALILEO Yes
BEIDOU Yes
HAS BUILT-IN RECEIVER Yes
RECEIVER 10 Hz
NMEA 2000 COMPATIBLE Yes
NMEA 0183 COMPATIBLE Yes
SUPPORTS WAAS Yes
SUPPORTS MULTI-BAND, MULTI-CONSTELLATION GPS Yes
Built-in Maps
BUILT-IN AUTO GUIDANCE+ Yes
GARMIN NAVIONICS+ INLAND & COASTAL No
TIDE TABLES No
Optional Map Support
BLUECHART G3 Yes
BLUECHART G3 VISION Yes
LAKEVü G3 Yes
LAKEVü G3 ULTRA Yes
GARMIN NAVIONICS+™ Yes
GARMIN NAVIONICS VISION+™ Yes
TOPO 100K Yes
STANDARD MAPPING Yes
GARMIN QUICKDRAW CONTOURS Yes
Electrical Features
POWER INPUT 9 to 18 Vdc
TYPICAL CURRENT DRAW AT 12 VDC 2.3 A
MAXIMUM CURRENT DRAW AT 12 VDC 5.0 A
MAXIMUM POWER USAGE AT 10 VDC 34 W