Fusion XS-S10SPGW Sub-Woofer Sports Grill Grey/White #010-02198-01
Brand: Fusion
SKU: FUS-010-02198-01
UPC: 753759274986
Category: Subwoofers
More about this item
Fusion 010-02198-01 Speakers
Fusion XS-S10SPGW 10" Sub-Woofer WITH Sport Grille
Model: 010-02198-01
  • Create a 2.1 audio zone to reduce system cost and simplify installation.
  • Enjoy high-resolution bass reproduction from the quality polypropylene cone.
  • With an increase in real power, the voice coil provides a high-quality sound experience.
  • Engineered to last season after season, the subwoofers include a 3-year warranty.
The XS Series sports-style subwoofer is available in a 10" size with interchangeable sports white/sports gray grilles for an attractive modern finish.
Specifications
Physical dimensions 10.79" x 5.79" (274 x 147 mm)
Water and dust rating IP65
Speaker size 10"
Peak power (Watts) 600 W
RMS power (Watts) 120 W
Sensitivity (1 W / 1 m) 87 dB
Magnetic structure 41 oz
Frequency response 30 Hz - 2 kHz
Nominal impedance 4 ohms
Recommended amplifier power (RMS) 40 - 300 W
Operating temperature range 32° to 122° F (0° to 50° C)
Voice coil diameter 1.5"
Cone material Polypropylene cone with rubber surround
Compass-safe distance 146" (370 cm)
Warranty 3 years
Mounting Dimensions
Mounting diameter clearance 8.78" (223 mm)
Mounting depth clearance 4.45" (113 mm)
What's in the Box:
  • XS-S10SPGW subwoofer
  • 6 Phillips stainless steel mounting screws (4.8 mm x 50 mm (10 gauge x 2"))